Zachełmie - jak dojechać,jak dotrzeć, jakie szlaki turystyczne ?

Zachełmie

Zachełmie to niewielka wieś leżąca w karkonoskiej gminie Podgórzyn na wysokości około 500 metrów n.p.m. Zachełmie zostało założone po wojnie 30-letniej w XVII wieku przez ewangelickich wychodźców z Czech. Początkowo społeczność osady zajmowała się pasterstwem i pozyskiwaniem drewna. Po pewnym czasie w Zachełmiu pojawiło się przędzalnictwo oraz specjalność Zachełmia – sady wiśniowe.

Turyści zaczęli przyjeżdżać do Zachełmia u schyłku XIX-tego stulecia. W roku 1923 zbudowano drogę do Zachełmia, co spowodowało wzrost turystyki. Po 1945 roku, w końcowych latach swojego życia, żył w Zachełmiu, w wilii o wdzięcznej nazwie „Pan Twardowski”, Ludomir Różycki wybitny kompozytor baletów i oper. Dzisiaj willa "Pan Twardowski" jest ośrodkiem wypoczynkowym Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i osoby postronne nie mają prawa wejścia do wnętrza budynku.

Przez Zachełmie przebiega kilka turystycznych szlaków, tak w góry, jak też do sąsiednich miejscowości. Najczęstszym obiektem wycieczek z Zachełmia jest popularny Zamek Chojnik - prowadzi na niego, początkowo, czarny szlak - wędrówka trwa ok. godziny. Taką samą ilość czasu zajmuje wycieczka do położonego w okolicznej Przesiece Wodospadu Podgórnej. Jeśli chcemy wybrać się na wycieczkę po Karkonoszach - najlepiej iść niebieskim szlakiem na Czarną Przełęcz - musimy poświęcić około 3 godzin. Dalej można już zwiedzać Karkonosze.

Do Zachełmia można dotrzeć też autobusami komunikacji miejskiej z Jeleniej Góry – linie 4 oraz 18.

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0