Sosnówka - jak dotrzeć, jak dojechać, gdzie jest położona, co wa

Sosnówka

Sosnówka jest jedną z wsi w podgórskiej gminie Podgórzyn leżącą pomiędzy Karpaczem a Piechowicami. Sosnówka to wieś o rozczłonkowanej zabudowie, tradycyjnie podzieloną na Sosnówkę Górną (w kierunku na Borowice) i Dolną (w okolicach drogi 366). Wysokość położenia wioski to 370 – 720 metrów n.p.m. Osada została założona w okolicach jednej z najstarszych dróg do Czech obok Dobrego Źródła pod Grabowcem (784 metrów n.p.m.). W XVIII w. była osadą tkaczy – wytwarzano tutaj woal, adamaszek. Współcześnie to podgórska miejscowość turystyczna, której walorem jest bliskość miast: Jelenia Góra, Karpacz i Szklarska Poręba.

Najbardziej znanym zabytkiem w Sosnówce jest kaplica Św. Anny na Grabowcu. Nie jest to standardowa kaplica, budynek wzniesiono na planie elipsy (14 na 10 metrów). Obecna murowana kaplica stoi w miejscu zniszczonych obiektów i pochodzi z początku XVIII stulecia. W środku znajduje się ołtarz główny z obrazem Świętej Anny z Jezusem, Marią i Józefem, ambona i dwa boczne ołtarze oraz figura Św. Wawrzyńca. Bezpośrednio pod ołtarzem głównym bije źródło. Woda radonowa wyprowadzana jest na zewnątrz kapliczki przewodem tak aby można ją było czerpać. Co ciekawe, obrazy w kaplicy są namalowane nie na desce czy płótnie, lecz na miedzianej blasze z powodu wydobywającego się ze źródła radonu, od którego farba na płótnie czy drewnie blakła.

Inną ciekawostką Sosnówki jest sztuczny zalew – Zbiornik Sosnówka ukończony w 2001 roku. To źródło wody pitnej dla miasta Jelenia Góra i zbiornik przeciwpowodziowy zarazem. Wpływają do niego wody pobliskich strumieni: Podgórnej, Sośniaka i Czerwonki. W zamiarze miał to być dodatkowo zbiornik o charakterze rekreacyjnym.

Poprzez miejscowość przebiegają dwa szlaki turystyczne. Czarny kieruje do Kaskady Myi i dalej do Przesieki, Jagniątkowa czy w Karkonosze. Żółty kieruje do Kaplicy Św. Anny i dalej do Karpacza oraz schronisk górskich (Dom Śląski, Strzecha Akademicka, Samotnia).

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0