Przesieka - gdzie jest położona, jak dotrzeć, jak dojść, co warto zobaczyć?

Przesieka

Przesieka to turystyczna, podgórska miejscowość leżąca w niewielkiej odległości od Karpacza i Jeleniej Góry. Wieś leży na wysokościach 480-650 metrów n.p.m., w dolinie Czerwienia, Podgórnej i Myi. Przesieka charakteryzuje się rozproszoną zabudową, normalne dla niej są gniazda kilku domostw otoczonych lasem. Taki układ miejscowości powoduje, iż główną cechą wioski jest cisza. Bardziej zagęszczona zabudowa znajduje się w niżej położonej, północno - wschodniej części miejscowości.

Początki ruchu turystycznego w Przesiece to poł. XIX stulecia, u schyłku wieku Przesieka była nawet chętniej odwiedzana niż Karpacz. Przed wybuchem wojny Przesieka była znanym karkonoskim ośrodkiem sportów zimowych. Modne były wtedy wędrówki narciarskie, łyżwiarstwo, saneczkarstwo oraz skoki narciarskie - co ciekawe, w miejscowości było wtedy parę skoczni narciarskich. Lata 60 i 70-te to największy ruch turystyczny dzięki działalności Funduszu Wczasów Pracowniczych, masowej turystyki i studenckich rajdów.

W dzisiejszych czasach Przesieka to raczej cicha miejscowość turystyczna. Jej zaletą jest położenie - z Jeleniej Góry można dojechać komunikacją miejską - linie 4 (spod dworca PKP) i 18 (z Cieplic).

Główna ciekawostka Przesieki to Wodospad Podgórnej - ma potrójny spad wody wysoki na 10 m. Pod wodospadem znajduje się węzeł szlaków turystycznych. Przez wioskę prowadzą szlaki turystyczne: niebieski prowadzi na Przełęcz Karkonoską, i dalej na karkonoskie szczyty; żółty na Słonecznik; zielony do Karpacza i w drugą stronę do Zamku Chojnik i Szklarskiej Poręby oraz inne, do sąsiednich miejscowości.

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0