Podgórzyn
Podgórzyn to wieś, a zarazem siedziba gminy, położona na wysokości 350 - 480 m n.p.m., nad strumieniem Podgórna. Najwcześniejsze informacje o miejscowości pochodzą z początku XIV w., ale określenie Podgórzyn pojawiło się dopiero w 1946 r. Wieś była własnością rodu Schaffgotschów z Cieplic. W Podgórzynie znajduje się jeden z największych kompleksów stawów hodowlanych w całych Sudetach założyli je już w średniowieczu Cystersi, a rozbudowała rodzina Schaffgotschów. W XVII wieku rozpoczęła produkcję ludwisarnia, produkująca nie tylko dzwony, lecz też armatnie lufy. W XVIII-wiecznym kościele pw. Św. Trójcy, poza późnogotycką misą chrzcielnicy, znajduje się także dzwon odlany w tutejszej ludwisarni. Działały tu również papiernia, tartak, jak również szlifiernia kryształów i kamieni szlachetnych.
Atrakcję stanowi również dawny tramwaj – pozostałość po linii tramwajowej powstałej w 1911 r. Dzięki temu turyści i kuracjusze z sąsiednich Cieplic dojeżdżali do Podgórzyna, skąd jest bliżej do wyjścia w Karkonosze. Obecnie tramwaj ten jest jedyną pozostałością po tej linii.
Najbliższe Podgórzyna obszary Karkonoszy to Przełęcz Karkonoska i schronisko Odrodzenie – jednakże aby tam trafić trzeba przeznaczyć mniej więcej 4 godzin. Dalej można wędrować w czeskie Karkonosze do centrum narciarskiego – Szpindlerowy Młyn (Špindlerův Mlýn). Jeśli chcesz wędrować po Karkonoszach to najlepiej będzie wybrać się na kilkudniową wyprawę z noclegami w karkonoskich schroniskach. Na krótkie wycieczki proponujemy podjechać do Karpacza czy Borowic. Z Podgórzyna na krótkie wyprawy można udać się do wodospadu Podgórnej w Przesiece, Zamku Chojnik lub do pobliskich Cieplic.
Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.