Podgórzyn

Podgórzyn

Podgórzyn to wieś, a zarazem siedziba gminy, położona na wysokości 350 - 480 m n.p.m., nad strumieniem Podgórna. Najwcześniejsze informacje o miejscowości pochodzą z początku XIV w., ale określenie Podgórzyn pojawiło się dopiero w 1946 r. Wieś była własnością rodu Schaffgotschów z Cieplic. W Podgórzynie znajduje się jeden z największych kompleksów stawów hodowlanych w całych Sudetach założyli je już w średniowieczu Cystersi, a rozbudowała rodzina Schaffgotschów. W XVII wieku rozpoczęła produkcję ludwisarnia, produkująca nie tylko dzwony, lecz też armatnie lufy. W XVIII-wiecznym kościele pw. Św. Trójcy, poza późnogotycką misą chrzcielnicy, znajduje się także dzwon odlany w tutejszej ludwisarni. Działały tu również papiernia, tartak, jak również szlifiernia kryształów i kamieni szlachetnych.

Atrakcję stanowi również dawny tramwaj – pozostałość po linii tramwajowej powstałej w 1911 r. Dzięki temu turyści i kuracjusze z sąsiednich Cieplic dojeżdżali do Podgórzyna, skąd jest bliżej do wyjścia w Karkonosze. Obecnie tramwaj ten jest jedyną pozostałością po tej linii.

Najbliższe Podgórzyna obszary Karkonoszy to Przełęcz Karkonoska i schronisko Odrodzenie – jednakże aby tam trafić trzeba przeznaczyć mniej więcej 4 godzin. Dalej można wędrować w czeskie Karkonosze do centrum narciarskiego – Szpindlerowy Młyn (Špindlerův Mlýn). Jeśli chcesz wędrować po Karkonoszach to najlepiej będzie wybrać się na kilkudniową wyprawę z noclegami w karkonoskich schroniskach. Na krótkie wycieczki proponujemy podjechać do Karpacza czy Borowic. Z Podgórzyna na krótkie wyprawy można udać się do wodospadu Podgórnej w Przesiece, Zamku Chojnik lub do pobliskich Cieplic.

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00