Borowice

Borowice

Borowice, jak wiele miejscowości w okolicy, założył wygnaniec z Czech (szwajcarski cieśla - Meertin Marksteiner) – w XVII w. trwała tam kontrreformacja i protestanci byli prześladowani.

Borowice położone są w Dolinie Pięciu Potoków (Granicznika, Borówki, Modrzyka, Jodłówki i Jeleniego Potoku) u podnóża Karkonoszy, na wysokościach 600 – 700 m n.p.m. To spokojna, cicha miejscowość wypoczynkowa w sąsiedztwie Karpacza, Śnieżki – najwyższego wierzchołka Karkonoszy. Pierwsi wczasowicze zaczęli przyjeżdżać do Borowic już w XIX-tym w., a turystyka nasiliła się z początkiem XX-tego w., gdy do Borowic poprowadzono drogę z Przesieki i z Sosnówki. Przez miejscowość przebiega parę szlaków turystycznych: zielony i żółty do Jagniątkowa, Przesieki czy na Zamek Chojnik, a w drugą stronę w Karkonosze, a także niebieski do pobliskiego Miłkowa. Najbardziej charakterystycznym budynkiem Borowic jest kościół Matki Bożej Fatimskiej.

W Borowicach działa orczykowy wyciąg długi na 650 metrów obok ośrodka Hottur. Działa tu trasa zjazdowa o długości ok. 700 metrów i różnicy poziomów ok. 130 metrów. W miejscowości znajdują się również wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Jeżeli dla kogoś to za mało, z Borowic jest niedaleko do wyciągów narciarskich w Karpaczu.

Poza wyprawami w góry, latem, w Borowicach warto również wziąć udział w imprezie kulturalnej – Gitarą i... – to festiwal poezji śpiewanej, który odbywa się rokrocznie. Wszystko zaczęło się latem 1989 r., gdy leśnik Waldek Szczerba razem z grupą przyjaciół postanowili razem pomuzykować i pośpiewać. Do tej grupy poczęli dołączać przechodzący letnicy, mieszkańcy Borowic i okolic. Biorący udział w tym żywiołowym spotkaniu postanowili, że spotkają się w kolejnym roku w tym samym miejscu, zapraszając następnych znajomych, potrafiących i nade wszystko chcących zagrać lub zaśpiewać.

Więcej o Borowicach na stronie: www.borowice.com.pl

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00