Zapora na Łomnicy

Informacje

 • Główny Szlak Sudecki, Karpacz

Zapora na Łomnicy 

Krótka historia...

Zapora w Karpaczu została wzniesiona na rzece Łomnicy, poniżej ulicy Konstytucji 3-ego Maja. Górskie usposobienie rzeki, której spadek w górnym biegu przekracza 70 promili, przez lata przysparzał wiele problemów mieszkańcom miejscowości. Obecnie zapora jest jedną z bardziej popularnych atrakcji turystycznych Karpacza. Przez jej koronę - mierzącą 105 metrów długości - przebiega czerwony szlak turystyczny, który prowadzi na szczyt góry Grabowiec. Nad północnym brzegiem zbiornika znajduje się restauracja słynąca z dancingów oraz występów gwiazd polskiej sceny muzycznej, gdzie warto przy okazji zwiedzania zapory zajrzeć. Zapora i jej malownicze otoczenie stały się w Karpaczu fantastycznym miejscem spacerowym i idealnym punktem pamiątkowych sesji zdjęciowych.

 • W 1897 roku, po oberwaniu chmury nad Karpaczem, powódź zniszczyła mosty, ulice oraz kilkanaście domów, a także podmyła nasyp kolejowy nowo powstałej linii. Podjęto decyzję o zrealizowaniu przeciwpowodziowego programu, w ramach którego w wielu miejscach uregulowano koryto rzeki Łomnicy. 
 • W wyniku podjętych prac, w latach 1910 – 1915 wybudowano retencyjną zaporę. Jej zadaniem, było nie tylko gromadzenie nadmiaru wody, ale także zatrzymywanie skalnego rumoszu, który niesiony z nurtem, stanowił szczególne zagrożenie dla miejscowej zabudowy.

Co można zwiedzić w pobliżu?

 • Wzniesiona z kamiennych bloków zapora utworzyła malowniczy zalew oraz sztuczny wodospad, a miejsce to od razu stało się celem spacerów. 
 • W bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika wodnego powstał zakład kąpielowy Alexandrinenbad.
 • W pobliżu została otwarta również kawiarnia oraz muszla koncertowa, a cały teren zyskał charakter miejsca spotkań i wypoczynku. 
 • W zalewie można było się kąpać lub skorzystać z wypożyczalni kajaków i rowerów wodnych. 
 • Zimą urządzano tu lodowisko.

Ostatnia aktualizacja - październik 2018 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.karpacz.com.pl nie odpowiada.

Mapa

Komentarze

Dodaj komentarz
 • zaporaAutor: dereks
  wygląda nieźle, niedługo zobaczę to cudeńko na własne oczy...
  wygląda nieźle, niedługo zobaczę to cudeńko na własne oczy
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.