Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy

Kilka ogólnych informacji:

 • Karkonoski Park Narodowy, utworzony 16 stycznia 1959 roku, jest jednym z najstarszych polskich parków narodowych.
 • Obecna powierzchnia parku wynosi 5580 hektarów. Tereny położone niżej to w większości lasy, które objęte są głównie ochroną częściową. Tereny wysokie, obejmujące piętro alpejskie i subalpejskie (ponad linią lasów) objęto ochroną ścisłą. Na obszarze parku znajduje się Główny Grzbiet Karkonoszy (na wschodzie granicę parku stanowi Przełęcz Okraj, a zachodnią granicą są zachodnie zbocza Mumlawskiego Wierchu),a także dwie enklawy Pogórza Karkonoskiego: Góra Chojnik i Wodospad Szklarki. Karkonoski Park Narodowy rozpościera się na terenie sześciu gmin: Karpacza, Kowar, Podgórzyna, Szklarskiej Poręby, Piechowic i Jeleniej Góry.
 • Od 1986 roku Karkonosze i Góry Izerskie,a od 1989r także Rudawski Park Krajobrazowy, tworzą Obszar Chronionego Krajobrazu, stanowiący strefę ochronną dla terenów Karkonoskiego Parku Narodowego.
 • W 1992 roku UNESCO uznało polski Karkonoski Park Narodowy i czeski Krkonošsky národni Park za Bilateralny Rezerwat Biosfery,a w roku 2004 obu parkom przyznano certyfikat Parku Transgranicznego (certyfikat nadawany przez Europejską Federację Parków Narodowych i Parków Natury). W 2004r subalpejskie torfowiska znajdujące się na terenie KPN zostały wpisane na listę obszarów wodno-błotnych chronionych Konwencją Ramsarską.
 • Cały Karkonoski Park Narodowy wraz z otuliną znajduje się w europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000.

Opłaty za wstęp do KPN:

I. Opłaty za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego:

Rodzaj Opłata normalna Opłata ulgowa
Jednodniowa indywidualna 6,00 zł 3,00 zł
Jednodniowa dla uczestników grup z
przewodnikiem górskim sudeckim
5,00 zł 2,50 zł
Trzydniowa indywidualna 15,00 zł 7,50 zł


 II. Opłaty za udostępnianie obszaru Karkonoskiego Parku Narodowego:

1. Udostępnianie Wąwozu Kamieńczyka dla celów turystycznych:

Rodzaj opłaty Opłata normalna Opłata ulgowa
Jednorazowa indywidualna 6,00 zł 3,00 zł
Jednodniowa dla uczestników grup
z przewodnikiem górskim sudeckim
5,00 zł 2,50 zł

 

UDOSTĘPNIANIE OBSZARU KOPY I ZŁOTÓWKI

DLA CELÓW TURYSTYCZNYCH, REKREACYJNYCH I SPORTOWYCH

a) bilet na wjazd i zjazd, wjazd, karnet jednodniowy, karnet 3-godzinny, karnet 2-godzinny:  2,50 zł + VAT
b) bilet jednorazowy na wjazd kolejką 2-osobową dla narciarzy Liczykrupa: 0,25 zł + VAT

OPŁATY ZA WSTĘP DO KPN POBIERANE SĄ W NASTĘPUJĄCYCH PUNKTACH - BRAMACH WEJŚCIOWYCH DO KPN:

 • Punkt koło hotelu Orlinek w Karpaczu (przy szlaku czerwonym do schroniska Nad Łomniczką) - co najmniej we wszystkie święta, soboty, niedziele, w czasie trwania ferii zimowych oraz w sezonie letnim (od 1 maja do 30 września) codziennie, od godziny nie późniejszej niż 8:00 i do godziny nie wcześniejszej niż 17:00,
 • Punkt przy dolnej stacji kolei linowej na Kopę w Karpaczu (przy szlaku czarnym) – we wszystkie dni w roku z wyjątkiem okresu od 16 listopada do 15 grudnia oraz dnia 10 sierpnia, od godziny nie późniejszej niż 8:00 i do godziny nie wcześniejszej niż 17:00,
 • Punkt przy świątyni Wang w Karpaczu we wszystkie dni w roku z wyjątkiem okresu od 16 listopada do 15 grudnia oraz dnia 10 sierpnia, od godziny nie późniejszej niż 8:00 i do godziny nie wcześniejszej niż 17:00,
 • Punkt U podnóża Chojnika (Sobieszów – Jelenia Góra) - we wszystkie dni w roku z wyjątkiem okresu od 16 listopada do 15 grudnia oraz dnia 10 sierpnia, według poniższego czasu funkcjonowania: 
 • styczeń, luty, marzec, listopad i grudzień - od godziny nie późniejszej niż 9:00 i do godziny nie wcześniejszej niż 16:00,
 • kwiecień, maj, wrzesień i październik - od godziny nie późniejszej niż 9:00 i do godziny nie wcześniejszej niż 17:00,
 • czerwiec, lipiec i sierpień - od godziny nie późniejszej niż 9:00 i do godziny nie wcześniejszej niż 18:00,
 • W okresie od 15 kwietnia do 15 września w ramach punktu enklawa KPN Wzgórze Chojnik, dodatkowo pobierane są opłaty na szlaku z Przełęczy Żarskiej na Chojnik.
 • Punkt przy Wodospadzie Szklarki w Piechowicach - we wszystkie dni w roku z wyjątkiem okresu od 16 listopada do 15 grudnia oraz dnia 10 sierpnia, według poniższego czasu funkcjonowania:
 • styczeń, luty, marzec, kwiecień, październik, listopad i grudzień - od godziny nie późniejszej niż 9:00 i do godziny nie wcześniejszej niż 17:00,
 • maj i wrzesień - od godziny nie późniejszej niż 8:00 i do godziny nie wcześniejszej niż 18:00,
 • czerwiec, lipiec i sierpień - od godziny nie późniejszej niż 8:00 i do godziny nie wcześniejszej niż 20:00,
 • Punkt przy stacji pośredniej wyciągu na Szrenicę oraz szlaku zielonym w kierunku Łabskiego Szczytu - we wszystkie dni w miesiącach od maja do września w godzinach nie późniejszych niż 8:30 i do godziny nie wcześniejszej niż 17:00.

OPŁATA ZA UDOSTĘPNIANIE WĄWOZU KAMIEŃCZYKA DO CELÓW TURYSTYCZNYCH: 

 • Punkt – zejście do Wodospadu Kamieńczyka (Szklarska Poręba) - we wszystkie dni w roku, według poniższego czasu udostępnienia:
 • styczeń, luty, marzec, kwiecień, październik, listopad i grudzień - od godziny nie późniejszej niż 9:00 i do godziny nie wcześniejszej niż 17:00,
 • maj i wrzesień - od godziny nie późniejszej niż 8:00 i do godziny nie wcześniejszej niż 18:00,
 • czerwiec, lipiec i sierpień - od godziny nie późniejszej niż 8:00 i do godziny nie wcześniejszej niż 20:00,

OPŁATY ZA UDOSTĘPNIANIE OBSZARU KPN DO CELÓW REKREACYJNO-SPORTOWYCH:

 • udostępnianie Kopy do celów sportowych (miejsce startu dla paralotniarzy) – 20 zł (kwota brutto).
 • udostępnianie do celów sportowych, w zakresie szkoleń w poruszaniu się w trudnych warunkach zimowych, obszarów: w Kotle Małego Stawu od Szerokiego żlebu do żlebu Wrota Przemytników, w Wielkim Śnieżnym Kotle od żlebu Mokrego do Rynny Świętego Elma – opłata jednodniowa indywidualna20zł (kwota brutto).
 • udostępnianie do celów sportowych szlaków turystycznych, dróg wewnętrznych w celu organizacji imprez biegowych- opłata jednodniowa indywidualna 10zł (kwota brutto) od każdego uczestnika ujętego w limicie uczestników.
 • udostępnianie do celów rekreacyjno-sportowych szlaków turystycznych, dróg wewnętrznych w celu organizacji imprez rowerowych- opłata 20zł (kwota brutto) od każdego uczestnika w przypadku przebiegu trasy przez obszar ochrony ścisłej Parku, 10zł (kwota brutto) od każdego uczestnika w przypadku przebiegu trasy w całości przez obszar ochrony czynnej.

Ostatnia aktualizacja - październik 2018r.

Źródło powyższych informacji: oficjalna strona Karkonoskiego Parku Narodowego http://www.kpnmab.pl 
Za zmiany dot. powyższych informacji redakcja www.karpacz.com.pl nie odpowiada.

Komentarze

Dodaj komentarz
  Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 2 977 506, Dziś: 379, Osób online: 12

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem