Archiwum - 8.09.2012 dzień otwartych drzwi w Muzeum Sportu i Turystyki

01 STY 1970 wstecz

38 rocznica otwarcia Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

W sobotę w dniu 8 września 2012 r. Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu udostępnione jest do zwiedzania przez cały dzień bezpłatnie. Z tej okazji nastąpi też otwarcie nowej wystawy czasowej oraz odbędzie się wiele imprez.

Muzeum zostało uroczyście otwarte w dniu 4 września 1974 roku i od tego czasu cieszy się nieustającą popularnością. Do końca 2011 roku zwiedziło go łącznie 1.358.169 osób z kraju i zagranicy.

Mieszkańcy Karpacza i turyści będą mogli zwiedzać w godzinach 9:00 – 17:00 wystawę stałą poświęconą historii turystyki w Karkonoszach, zapoznać się z rozwojem sportów zimowych oraz środowiskiem przyrodniczym tego terenu.

Na terenie muzeum od godziny 13.00 pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego prowadzić będą działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży, prezentując też wydawnictwa informacyjno – oświatowe związane z parkiem i jego ochroną. Muzeum Sportu i Turystyki sprzedawać będzie swoje wydawnictwa, w tym album „Tadeusz Różewicz w Karkonoszach”, przewodniki po wystawie, widokówki i znaczki pamiątkowe.

Ambasador Japonii w Rzeczpospolitej Polskiej Makoto Yamanaka i Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki Zbigniew Kulik zapraszają o godz. 15:00 na otwarcie nowej wystawy fotografii Bogdana Zdrojewskiego pt. „Japonia 1-5 czerwca 2011 r.”

Pan Minister Bogdan Zdrojewski przebywał w Japonii na zaproszenie rządu japońskiego. Spotkał się w Tokio z przedstawicielami władz Japonii, odwiedził dotknięte przez trzęsienie ziemi miasta Sendai i Natatori w prefekturze Miyagi, jak również Muzeum Pokoju w Hirosimie. Na wystawie można będzie obejrzeć wybrane zdjęcia wykonane na odwiedzanych terenach.

Uczniowie Technikum Gastronomicznego z Zespołu Szkół Licealnych i Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu przygotują specjalną degustację potraw kuchni japońskiej.

W amfiteatrze położonym na terenie muzeum grać będzie znany w naszym regionie Karkonoski Zespół Folkowy „Szyszak” z Zachełmia - Przesieki, prezentując utwory muzyczne inspirowane Karkonoszami.

Po zamknięciu muzeum dla zwiedzających, o godzinie 17:00 odbędzie się bardzo interesująca prelekcja autorska Ryszarda Rzepczyńskiego pt.” 300 lat tragarzy lektyk w Karkonoszach” organizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2012.

Muzeum do roku 2002 było oddziałem Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, działającym w ramach organizacyjnych Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki. Od 1 stycznia 2003 roku jest instytucją kultury samorządu Województwa Dolnośląskiego. Gromadzi i przechowuje ono zabytki w zakresie kultury fizycznej, turystyki i krajoznawstwa, a w szczególności trofea, odznaki, nagrody, pamiątki osobiste, znaczki, plakaty, monety, sztandary, stroje i sprzęt sportowy, akcesoria podróżne, dzieła sztuki o tematyce sportowej, fotografie, filmy, książki, czasopisma i archiwalia.

Muzeum czynne jest codziennie za wyjątkiem poniedziałków w godz. 9:00 – 17:00. Specjalna atrakcja – to zwiedzanie muzeum z przewodnikiem audio.


źrodło powyższych informacji: Newsletter Karkonoskiego Informatora Samorządowego
Za zmiany dot. powyższych informacji redakcja www.e-karpacz.pl nie odpowiada