Karkonoskie szczyty w pobliżu Karpacza Śnieżka

Śnieżka - najwyższy szczyt (1602 m n.p.m.) Karkonoszy i zarazem całych Sudetów. Charakterystyczny piramida pokryta rumowiskiem skalnym - gołoborze, będącym efektem wietrzenia mrozowego. Wznosząca się ponad 200 m nad okoliczne grzbiety Śnieżka posiada niezwykle surowy klimat - średnio przez 200 dni w roku temperatura spada poniżej zera, często wiejące, porywiste wiatry przekraczają prędkość 30 m/s, a przez większą część roku sam szczyt tonie w chmurach. 

Na szczycie barokowa kaplica pod wezwaniem św. Wawrzyńca - patrona przewodników z XVII wieku, w której każdego roku w dniu 10 sierpnia, odprawiana jest uroczysta msza święta. Pierwsze schronisko wybudowano 1850 r., po stronie czeskiej 1868. W 1900r wybudowano obserwatorium meteorologiczne, a w 1948 doprowadzono kolej krzesełkową z Pecu pod Śnieżką. Obecnie schronisko i obserwatorium zostało udostępnione do zwiedzania, mieści się w budynku w kształcie trzech spodków. Ze szczytu rozległa panorama.

Obserwatorium Wysokogórskie na Śnieżce im. Tadeusza Hołdysa (długoletniego kierownika obserwatorium) zostało oddane do użytku w roku 1974. Liczne kontrowersje wzbudził kształt obserwatorium - kompleks trzech brył w kształcie dysków, szczególnie z uwagi na brak powiązań z tradycyjną architekturą górską i sudecką.
Obserwatorium meteorologiczne znajduje się w górnym dysku o najmniejszej średnicy (ok. 13m). Średni dysk to zaplecze techniczne obserwatorium, magazyny i pokoje pracowników. Średni dysk ma ok. 20m średnicy. W dolnym dysku, o średnicy ok. 30m znajduje się restauracja, stoisko z pamiątkami i toalety. UWAGA - na szczycie Śnieżki nie ma możliwości przenocowania. Budynek Obserwatorium nie jest schroniskiem. Najbliższe Schronisko znajduje się niżej, na równi pod Śnieżką - Dom Śląski - tam oferowane są miejsca noclegowe.

Uwaga! Informujemy, iż od 1 listopada 2015 r. do odwołania, cały budynek Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce, w tym pomieszczenia restauracji na Śnieżce będą niedostępne dla turystów. Prosimy o uwzględnienie powyższej informacji przy planowaniu wycieczek na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego w rejonie Śnieżki.
Informacje na podstawie strony Karkonoskiego Parku Narodowego: http://kpnmab.pl

Kaplica pod wezwaniem św. Wawrzyńca - wybudowana została w latach 1665-81 w stylu barokowym, na planie koła, z kamienia oszalowanego deskami. Średnica rotundy to ok. 7 metrów. W miejscu wejścia dobudowano przedsionek w kształcie prostopadłościanu. Stożkowy dach pokryty jest gontem, a okna są owalne. Wewnątrz ściany pokryte XIX-wiecznymi freskami, natomiast wyposażenie kaplicy –  bardzo skromne. Kaplica jest czynnym obiektem sakralnym. Co roku, 10 sierpnia odprawiana jest w niej msza.

Budynek poczty czeskiej - obecnie stojący budynek poczty wybudowano w 2007 roku w miejscu starego, czeskiego schroniska. Poprzedni budynek poczty czeskiej (powstały w 1936r) rozebrano i przeniesiono do miejscowości Sedlec-Prčice. Budynek czeskiej poczty jest najwyżej położoną placówką pocztową w Czechach.

Na Śnieżce, po czeskiej stronie, znajduje się również górna stacja wyciągu gondolowego z miasta Pec pod Sněžkou. Jest to najstarszy wyciąg w Czechach. Czynny zazwyczaj od 8:00 do 18:00, kursuje o pełnych godzinach.

Po polskiej stronie nie ma wyciągu sięgającego szczytu Śnieżki. Wyciągi z Karpacza kursują najwyżej do stacji na Kopie. Dalej na Śnieżkę trzeba iść pieszo.

 

Ostatnia aktualizacja - luty 2016r.

Szymon
TYTUŁ: Syf na Śnieżce
UWAGA byliśmy 18.10.2015 na Śnieżce i co nas spotkało po wejściu na górę ? JEDEN WIELKI SYF!!! Czy o...
UWAGA byliśmy 18.10.2015 na Śnieżce i co nas spotkało po wejściu na górę ? JEDEN WIELKI SYF!!! Czy osoby zarządzające obserwatorium i Restauracją nie potrafią wystawić kilku śmietników albo chociaż samych worków na śmieci ??
majo
TYTUŁ: Karkonosze
Wszystkie góry są piękne, jednak Karkonosze mają w sobie coś takiego co łapie za serce i nie pozwala...
Wszystkie góry są piękne, jednak Karkonosze mają w sobie coś takiego co łapie za serce i nie pozwala o nich zapomnieć.
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.
* Twoje imię:
* Tytuł:
* Treść wpisu:
* Podaj kod z obrazka:
strony: [1] z 1

Wizyt: 1 473 085, Dziś: 917, Osób online: 20

Kontakt i reklama