Śnieżka

Śnieżka - królowa Karkonoszy

Śnieżka - najwyższy szczyt (1602 m n.p.m.) Karkonoszy i zarazem całych Sudetów. Charakterystyczny piramida pokryta rumowiskiem skalnym - gołoborze, będącym efektem wietrzenia mrozowego. Wznosząca się ponad 200 m nad okoliczne grzbiety Śnieżka posiada niezwykle surowy klimat - średnio przez 200 dni w roku temperatura spada poniżej zera, często wiejące, porywiste wiatry przekraczają prędkość 30 m/s, a przez większą część roku sam szczyt tonie w chmurach. 

Na szczycie stoi barokowa kaplica pod wezwaniem św. Wawrzyńca - patrona przewodników z XVII wieku, w której każdego roku w dniu 10 sierpnia, odprawiana jest uroczysta msza święta. Pierwsze schronisko wybudowano 1850 r., po stronie czeskiej 1868. W 1900r wybudowano obserwatorium meteorologiczne, a w 1948 doprowadzono kolej krzesełkową z Pecu pod Śnieżką. Obecnie schronisko i obserwatorium zostało udostępnione do zwiedzania, mieści się w budynku w kształcie trzech spodków. Ze szczytu widnieje rozległa panorama.

Obserwatorium Wysokogórskie na Śnieżce im. Tadeusza Hołdysa (długoletniego kierownika obserwatorium) zostało oddane do użytku w roku 1974. Liczne kontrowersje wzbudził kształt obserwatorium - kompleks trzech brył w kształcie dysków, szczególnie z uwagi na brak powiązań z tradycyjną architekturą górską i sudecką. 
Obserwatorium meteorologiczne znajduje się w górnym dysku o najmniejszej średnicy (ok. 13m). Średni dysk to zaplecze techniczne obserwatorium, magazyny i pokoje pracowników. Średni dysk ma ok. 20m średnicy. W dolnym dysku, o średnicy ok. 30m znajduje się restauracja, stoisko z pamiątkami i toalety. UWAGA - na szczycie Śnieżki nie ma możliwości przenocowania. Budynek Obserwatorium nie jest schroniskiem. Najbliższe Schronisko znajduje się niżej, na równi pod Śnieżką - Dom Śląski - tam oferowane są miejsca noclegowe.

Uwaga!

Informujemy, iż od 1 listopada 2015 r. do odwołania, cały budynek Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce, w tym pomieszczenia restauracji na Śnieżce będą niedostępne dla turystów. Prosimy o uwzględnienie powyższej informacji przy planowaniu wycieczek na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego w rejonie Śnieżki.

Co warto zobaczyć

  • Kaplica pod wezwaniem św. Wawrzyńca - wybudowana została w latach 1665-81 w stylu barokowym, na planie koła, z kamienia oszalowanego deskami. Średnica rotundy to ok. 7 metrów. W miejscu wejścia dobudowano przedsionek w kształcie prostopadłościanu. Stożkowy dach pokryty jest gontem, a okna są owalne. Wewnątrz ściany pokryte XIX-wiecznymi freskami, natomiast wyposażenie kaplicy –  bardzo skromne. Kaplica jest czynnym obiektem sakralnym. Co roku, 10 sierpnia odprawiana jest w niej msza.
  • Budynek poczty czeskiej - obecnie stojący budynek poczty wybudowano w 2007 roku w miejscu starego, czeskiego schroniska. Poprzedni budynek poczty czeskiej (powstały w 1936r) rozebrano i przeniesiono do miejscowości Sedlec-Prčice. Budynek czeskiej poczty jest najwyżej położoną placówką pocztową w Czechach.

Dodatkowe informacje

  • Na Śnieżce, po czeskiej stronie, znajduje się również górna stacja wyciągu gondolowego z miasta Pec pod Sněžkou. Jest to najstarszy wyciąg w Czechach. Czynny zazwyczaj od 8:00 do 18:00, kursuje o pełnych godzinach.
  • Po polskiej stronie nie ma wyciągu sięgającego szczytu Śnieżki. Wyciągi z Karpacza kursują najwyżej do stacji na Kopie. Dalej na Śnieżkę trzeba iść pieszo.

Ostatnia aktualizacja - październik 2018 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.karpacz.com.pl nie odpowiada.

Komentarze

Dodaj komentarz
    Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 2 977 473, Dziś: 346, Osób online: 21

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem